Fairshares Modeli Nedir?

FairShares Modeli, İngiltere’de Sheffield İşletme Okulundaki sosyal girişim araştırma programları sırasında dayanışma kooperatiflerinin oluşturulmasını ve geliştirilmesini desteklemek amacıyla geliştirilmiş bir fikri mülkiyet setidir. Projenin varsayımı, ana paydaşların işletme sahipliği ve yönetişiminde olmamasının, üyelerin ve bulundukları topluluğun iyiliğine zarar verdiğidir. Modelinin kurallarına göre dört üyelik sınıfı vardır: kurucular, iş gücü, kullanıcılar ve yatırımcılar.

FairShares işletme sahibi, ona katkı sağlayan üye(ler)dir. Üyeler bunu, ticari projeler ve hayır projelerinde kullanılması için FairShares Derneği’ne lisanslar. Bir üyenin ayrılması durumunda, münhasır olmayan lisansları hem üye, hem de dernek elinde tutar. Politika kararları üyeler tarafından verilir. Pazarlama kararları genellikle (loomio.org adresindeki) bir Topluluk Forumu üzerinden üyeler ve destekçiler tarafından verilir. Üyeler, destekçiler ve birbiri ile MailChimp, Facebook ve Loomio üzerinden iletişim kurar.

FairShares modeli, fairshares.coop adresinde PDF formatında (doğrudan e-posta veya paylaşımlı Dropbox yoluyla sağlanabilen düzenlenebilir versiyonlarla birlikte) ücretsiz olarak mevcuttur. Destekçiler MailChimp listesine katılabilir, düzenli maddi katkılar yapabilir ve fairshares-association.com adresinden Topluluk Forumuna katılabilir. Kullanım noktasında veya Loomio tartışma panosu üzerinden ücretsiz olarak yardım sağlanır ve bazı üyeler ücretli danışmanlık hizmetleri sunar.

2015 yılında yapılan bir ankete göre, FairShares IP, İngiltere, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 13 ülkede aktif olarak kullanılmakta olup, sosyal girişim ders kitabına dahil edilmesiyle küresel erişime sahiptir. İngiltere, ABD ve İrlanda’daki üyeler 2015 yılından bu yana FairShares işletmeleri kurmuş olup, şu anda Avustralya ve Hırvatistan’da yeni projeler desteklenmektedir.

Paylaşmak güzeldir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir